Apple, merakla beklenen yeni iPhone’larını bugünkü etkinliğinde tanıttı. Yeni iPhone’lardan iPhone X’un halefi olacak olan model iPhone Xs ismi ile karşımıza çıktı.

Etkinlikte iPhone Xs ile birlikte iPhone Xs Max tanıtıldı. Peki, bunlardan iPhone Xs bize neler sunuyor, özellikleri neler? Fiyatı ve çıkış tarihi ne? Gelin en yeni iPhone modeline daha yakından bakalım.

iPhone Xs

Tasarımı

iPhone Xs, iPhone X’un devamı olarak karşımıza çıkan ve “s” modeli olarak iPhone X’un yerini alan ve onun halefi konumundaki bir model. Tasarım çizgisi olarak da iPhone X’un devamı niteliğinde.

7,7 mm kalınlığında olan telefon, 174 gram ağırlığıyla dikkat çekiyor.

Ön ve arka yüzü cam tasarıma sahip. iPhone modelinin çerçeveleri ise paslanmaz çelikten. Ekran gövde oranı ise yüzde 81.23 seviyesinde.

Model, IP68 sertifikasıyla suya ve toza karşı oldukça dirençli. 2 metre derinlikte 30 dakikaya kadar su direncine sahip.

Uzay Grisi, Gümüş ve Altın renk seçenekleriyle geliyor.

Ekran Özellikleri

5.8 inç boyutunda olan OLED ekranı 458 ppi yoğunlukta 2436 x 1125 piksel çözünürlük sunuyor.

Modelin ekranında, HDR desteği, 120 Hz dokunma hassasiyeti, uyandırmak için dokunun, True Tone, 3D Touch özelliği bulunuyor.

Donanım Özellikleri

iPhone Xs’de yeni A serisi işlemci yer alıyor. 7nm A12 Bionic isimli yonga 64 Bit ve tam 6 çekirdekli. Yonga, 2 performans çekirdeği ve 4 yüksek verimlilik çekirdeğinde oluşuyor.

Modelde ayrıca yeni işlemciyle bütünleşik Apple tasarımı bir GPU yer alıyor. Yeni GPU, iPhone X’daki GPU’ya kıyasla yüzde 50 daha hızlı.

iPhone X’daki A11 Bionic, saniyede 600 milyar işlem yapabilirken, iPhone Xs’deki A12 Bionic saniyede 5 trilyon işlem yapabiliyor. A12 Bionic ile uygulamalar yüzde 30 daha hızlı açılıyor.

RAM tarafında ise iPhone Xs’de 3 GB / 4 GB RAM (güncelleniyor)  yer alıyor.

Model, iPhone X’a kıyasla 30 dakikaya kadar daha fazla pil ömrü sunuyor.

Günümüzde iyice artan dosya ve uygulama boyutları ihtiyaç duyulan depolama kapasitesini de artırmış durumda. iPhone Xs, 64 GB, 256 GB ve 512 GB dahili depolama kapasitesiyle geliyor.

iPhone Xs’te fiziksel SIM’i ve eSIM’i bir arada sunan DSDS (Dual SIM Dual Standby) özelliği bulunuyor. Bu özelliğin kullanılabilmesi için operatörün altyapısının özelliği desteklemesi gerekiyor. Ayrıca Apple, Çin’e özel ise çift SIM kart tepsili modelin sunulacağını duyurdu.

Kamera Özellikleri

iPhone Xs’in kamerasında önemli geliştirmeler sunuluyor. iPhone X’da olduğu gibi çift arka kamera bulunuyor.

Kameralardan birisi geniş açılı diğeri ise telefoto. 12 Megapiksel boyutundaki geniş açılı kamera ƒ/1.8 diyafram açıklığına sahip. 12 Megapiksel boyutundaki telefoto kamera ise ƒ/2.4 diyafram açıklığına sahip.

Arka kamera, Smart HDR, portre modu, Portre Işığı, çift optik görüntü stabilizasyonu, optik yakınlaştırma, pozlama denetimi, pürüz azaltma, Focus Pixels özelliğine sahip otomatik netleme ve dokunarak netleme, iyileştirilmiş yerel ton eşleme, Yavaş Senkron özelliğine sahip dört LED’li True Tone Flash gibi detaylara sahip.

Kamera ile çekilen görüntülerin diyafram aralığı ayarlanabiliyor.

60 kare 4K video kaydı yapabilen arka kamera, ayrıca saniyede 240 kare 1080p ağır çekim video kaydı yapabiliyor.

iPhone Xs’in ön tarafında beklenildiği gibi TrueDepth kamera sistemi konumlandırılmış. Bu sistemde, ışık projektörü, kızılötesi kamera, yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü, hoparlör, mikrofon, nokta projektörü ve 7 Megapiksel boyutunda bir lens barınıyor. ƒ/2.4 diyafram açıklığına sahip öne kamera 1080p 30 kare ve 720p 240 kare video yeteneğine sahip.

iPhone Xs, fotoğraf çekerken 10 kata kadar yakınlaştırma yapabiliyor. Video kaydında ise 6 kata kadar dijital yakınlaştırma yapabiliyor.

Ön kamera, portre modu, Portre Işığı, Animoji, Memoji, Retina Flash, arka aydınlatma sensörü, vücut ve yüz algılama, otomatik HDR ve otomatik görüntü stabilizasyonu gibi detaylara sahip.

Özellikle Portre Işığı özelliği sayesinde çektiğiniz fotoğraftaki ışıklandırmayı dijital olarak ayarlayabiliyorsunuz. Portre Işığı ile Doğal Işık, Stüdyo Işığı, Kontur Işığı, Sahne Işığı ve Sahne Işığı Mono gibi efektleri kullanabilirsiniz.

Diğer Özellikleri

Model, beklendiği gibi kablosuz şarjı destekliyor. TrueDepth kamera sistemi sayesinde güvenlik için Touch ID’nin yerini alan Face ID kullanılıyor.

Model, 17 Eylül’de herkese açık olarak sunulacak olan iOS 12 işletim sistemini çalıştırıyor ve 802.11ac Wi-Fi’ın yanında Bluetooth 5.0 desteği sunuyor.

Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPhone Xs, 14 Eylül’de öne siparişe çıkacak ve 21 Eylül’de piyasadaki yerini alacak. iPhone Xs’in 64 GB’lık versiyonu 999 ABD doları fiyatla satılacak.

Yorum Yazın