Apple, iPhone X ile başlattığı çerçevesiz ve çentikli ekran tasarımını bu yıl tüm iPhone’larına getirerek alışılmış iPhone tasarımını tarihin tozlu sayfalarına gömmüş oldu.

iPhone Xr, çerçevesiz ve çentikli ekran tasarımı dikkat çekiyor ve iPhone X’un izinden gidiyor.

iPhone Xs ve Xs Max’tan farklı olarak iPhone Xr’nin çerçevesi paslanmaz çelik değil. Çerçevesi ve kasası paslanmaz 7000 serisi alüminyumdan mamül edilmiş.

Model, IP67 sertifikasıyla suya ve toza karşı oldukça dirençli.

Model, Siyah, Mavi, Beyaz, Kırmızı, Sarı ve Mercan renk seçenekleriyle geliyor.

Ekran Özellikleri

6.1 inç boyutundaki LED arka aydınlatmalı Liquid Retina ekran, 326 ppi yoğunlukta 1792 x 828 piksel çözünürlük sunuyor.

iPhone Xr, diğer iPhone modellerindeki 3D Touch özelliği bulunmuyor ama Haptic Touch olarak adlandırılan yeni bir özellik sunuluyor.

iPhone Xs ve iPhone Xs Max’teki uyandırmak için dokun, 120 Hz dokunma hassasiyeti ve True Tone özellikleri yine bu modelde sunulmuyor.

Donanım Özellikleri

iPhone Xr’de Apple’ın iPhone Xs ve iPhone Xs Max’ta kullanılan 64 Bit 7nm A12 Bionic yonga yer alıyor. Bu yonga tam 6 çekirdekli. Yonga, 2 performans çekirdeği ve 4 yüksek verimlilik çekirdeğinden oluşuyor.

Modelde işlemciyle bütünleşik Apple tasarımı 4 çekirdekli GPU yer alıyor. Yeni GPU, iPhone X’daki GPU’ya kıyasla yüzde 50 daha hızlı çalışıyor.

RAM tarafında ise iPhone Xr’de ??? (güncelleniyor) GB RAM yer alıyor.

iPhone Xr, iPhone 8 Plus’a kıyasla 90 dakika daha fazla pil ömrü sunuyor.

Modelin dahili depolama kapasiteleri ise 64 GB, 128 GB ve 256 GB şeklinde.

Kamera Özellikleri

iPhone Xr, 12 Megapiksel boyutunda tek lensli bir kameraya sahip. Bu kamera iPhone 8 ile denk, ancak daha gelişmiş özellikler sunuyor. Kameranın diyafram değeri f/1.8.

iPhone modelinin kamerası inanılmaz bir video performansı sunuyor. Kamera, 4K çözünürlükte 60FPS video kaydı yapabiliyor. 1080p’de bu hız 240FPS’ye çıkıyor.

Modelin ön tarafında ise TrueDepth kamera sistemi içinde konumlandırılan 7 Megapiksel boyutunda lense sahip bir kamera yer alıyor. Ön kameranın diyafram değeri ise f/2.2.

Diğer Özellikleri

Model, beklenildiği gibi kablosuz şarjı destekliyor. Touch ID’nin yerini TrueDepth kamera sistemi sayesinde Face ID alıyor.

Model, 17 Eylül’de herkese açık olarak sunulacak olan iOS 12 işletim sistemini çalıştırıyor ve 802.11ac Wi-Fi’ın yanında Bluetooth 5.0 desteği sunuyor.

Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPhone Xr, 19 Ekim’de öne siparişe çıkacak ve 26 Ekim’de piyasadaki yerini alacak. 64 GB’lık versiyonu 749 ABD doları fiyatla satılacak.

Yorum Yazın