İkinci el iPhone alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Sizde iPhone almak istiyorsanız ve yenisini almaya ekonomik olarak gücünüz yetmiyorsa tabi ki ikinci el telefonlara bakabilirsiniz. iPhone modellerine bakmaksızın dikkat etmeniz gereken hususlar var bunları sizlere kısaca sıraladık.

 1. Garanti Durumu

iPhone ’da ilk bakılacak husus kuşkusuz Garanti’dir. Alacağınız iPhone cihazının garanti durumuyla ilgili 3 ihtimal var;

 • 2 Yıl Yurtiçi cihaz garantisi,
 • 1 Yıl Yurtdışı cihaz garantisi,
 • Garantisi bitmiş cihaz

Cihazı tercih etme sebebinizi sıralamaya göre yapabilirsiniz.

Cihazın yurt dışı olup olmadığınız buradan öğrenebilirsiniz.

Servis ve Destek kapsamını buradan öğrenebilirsiniz.

 1. Cihaz Kaçıncı El

Alacağınız iPhone ‘un kaçıncı el olduğu çok önemlidir. Cihaz birden fazla kullanıcı değiştirdiyse o cihazı almanız aklınızda soru işaretleri bırakacaktır. Mümkün oldukça iPhone ’u ilk kullanıcıdan satın alın.

 

 1. Onarım Durumu

Alacağınız cihazın tamir görüp görmediğini araştırmalısınız, orijinal olamayan yedek parçalarla tamir edilen iPhone‘lar kısa vadede arıza yaparak kullanılmaz hale gelmektedir. Cihazın tamir görüp görmediğini öğrenmenizin çeşitli yöntemleri var bunlardan ilk akla geleni kullanıcısına sormak, cihaz tamir gördüyse nerede yapıldığını kullanıcıya sorarak ya da herhangi bir Apple yetkili servisine giderek öğrenebilirsiniz. Sizde basit olarak cihazın kozmetik görünüşüne bakarak vidalarının boyasının deforme olup olmadığına bakarak tamir görüp görmediği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

 1. Aksesuarları

Bir diğer önemli hususta satın alacağınız iPhone’un kutu içeriği cihazınızın içindeki Kulaklık, Şarj Cihazı, Şarj kablosunun orijinal olmasına dikkat edin orijinal olmayan aksesuarlarla satılan cihazların fiyatlarının daha düşük olacağını göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

 1. Parmak izi okuyucu çalışıyor mu?

Parmak izi okuyucu arızalı ise cihazın muhtemel olarak ekranı değişmiş yada tamir görmüş olabilir o cihazdan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

 

 1. Dokunmatik Çalışıyor mu?

Alacağınız cihazın dokunmatiğini elinizle kontrol ediniz, tepkileri nasıl takılmalar var mı? Tepki vermeyen noktaları var mı? Kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

 1. Cihaz Sıfırlanabilir durumda mı?

Satın alacağınız iPhone sıfırlanabilir durumda olmalıdır. iCloud şifresi unutulmuş cihazlar yada bilinmeyen cihazların çalıntı olma ihtimali çok fazladır. iPhone alırken aşağıdaki adımlarla cihazı sıfırlayabilirsiniz.

 • Birinci adım iTunes, iCloud ve App Store üzerindeki hesaplarından çıkış yapın.
 • Ayarlar-Genel-Sıfırla-Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil yolunu izleyin. Apple kimlik ve parola bilgileriniz istenebilir satın alacağınız kişiden bu bilgileri girmesini isteyin.
 1. Ön ve Arka Kamera Çalışıyor mu?

Ön ve arka kamerayı kontrol edin, kameranın netlik ayarlarına bakın kamera içine toz gitmiş mi kontrol edin.

 1. Tuşlar ve Kulaklık Girişi çalışıyor mu?

iPhone’nun tuşları ve kulaklık girişi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 1. Wifi Çalışıyor mu?

iPhone’nun wifi kontrolünü yapın, cihaz wifi den internete bağlanıyor mu? Kontrol edin.

 1. Kimden alındığı önemli!

Cihazı kimden aldığınız çok önemlidir. Mümkün oldukça ikinci el telefon alırken işyeri olan kişilerden almayı tercih ediniz.

Fiyatı belirleyen hususlar.

 • Cihaz Yurt içi Cihaz mı? : Cihazın Yurtdışı cihaz olması, Paralel ithalat olması, Yurt içi olması fiyatı etkilen ana unsurdur. Yurtdışı pasaport kayıtlı cihazlar Yurt içi cihazlara göre %25 daha uygun fiyatlıdır. Paralel ithalat cihazlar ise Apple Türkiye ürünlerine göre %15 civarında daha uygun fiyatlıdır.
 • Cihazda çizikler var mı? : Cihazın kozmetik yapısı fiyatı etkiler.
 • Aksesuarları tam mı? : Aksesuarlarının orijinal olması da fiyatı etkileyen unsurlar arasındadır.
 • Orijinal kutusu var mı? : Cihazın kutusu olması alıp satarken kolaylık sağlayacaktır.
 • Hafıza Kapasitesi: Cihaz kapasitesi fiyatı değiştiren hususlardandır.
 • Renk: Bazı modellerde renk fiyatı etkileyebiliyor.

Yorum Yazın