Bugün Apple, Kısayollar uygulamasının geliştirici beta sürümünü kullanıma sunarak, iOS’a eklenebilecek veya cihazınızdan çalıştırılabilen, iOS’a yönlendirilebilir özel kısayollar oluşturma yeteneğini getirdi.

Bu uygulama, kullanıcıların yeni uygulamalarda uygulamaları birbirine bağlarken, kullanıcıların telefonlarının potansiyel yeteneklerinden bir bilgisayar olarak yararlanmasına olanak tanıyan bir otomasyon uygulaması olan Apple’ın İş Akışı’nı satın almasının sonucudur.

Shortcuts.app nedir?

iOS 12 ile herkese gelen özel Kısayollar uygulaması, önerilerin veya sesli komutların ötesindeki Kısayollara daha derinlemesine gitmenizi sağlar.

Kısayollar özelliğini, cihaz üzerinde veya Siri’yi sesinizi kullanarak yapmanıza izin veren kısayollar özelliğini kullanarak, Kısayollar uygulaması, telefonunuzda yapabileceğiniz birden çok adımı tek bir işlem akışında birleştiren çok adımlı kısayollar oluşturmanızı sağlar.

Bu uygulama görsel bir programlama diline benziyor, bilgisayarınıza sürükle-bırak yöntemini kullanarak bir sıra halinde düzenleyebileceğiniz bir Lego seti gibi bireysel parçalardan inşa ederek zamanın önünde ne yapacağını söyleyebilmenizi sağlıyor. Ardından, Kısayollar uygulamasında, sesinizle veya Siri Suggestions’ın başka herhangi bir yerinde (Kilit Ekranında, Spotlight’ta ve Apple Watch için Siri Arayüzünde) görüntüleyerek gelişmiş kısayolu tetikleyebilirsiniz.

Kısayollarda kullanabilmeniz için kullanabileceğiniz eylemler, uygulamaların sunduğu yeni Siri önerilerini içerir, ancak Apple’ın varsayılan uygulamalarının özelliklerini kullanarak daha derin işlevleri gerçekleştirme becerisine de sahiptir

  • Takvim
  • İletişim
  • Notlar
  • Sağlık
  • Haritalar
  • Müzik
  • Fotoğraflar
  • Safari

 

Yalnızca, WWDC’de Apple’ın söylediği gibi Philz uygulamasından sipariş almak gibi bir şey yapamayacağınız gibi, yeni fotoğraflar toplamak, bunları bir GIF ile birleştirmek ve tek bir dokunuşla Mesajlar’a iletmek gibi şeyleri yapabilirsiniz.

Daha da ileri giderek, bu eylemler (ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) programlama tipi işlevselliği sağlayabilir:

Metin veya tarihlerde işlem yapmak için farklı bir biçime dönüştürmek,

Öğeleri tekrarlamak veya farklı koşullara bağlı olarak değiştirmek için komut dosyası seçenekleri eklemek.

Bu özelliklerle, e-posta şablonları oluşturmak, dinlediğiniz tüm yeni müzikleri bulmak ve albüm resminin muhteşem bir görüntüsünü bulmak, hatta çevrimiçi veritabanlarından bilgi almak için Dark Sky gibi web hizmetleriyle etkileşimde bulunmak gibi çok çeşitli şeyler yapabilirsiniz.

Yorum Yazın